Neformalni negovatelji za stare osobe
Objavljeno Jul 07, 2024
Prema definiciji Kanadske koalicije negovatelja, „Neformalni negovatelj je osoba koja pruža stalnu brigu i pomoć, bez nadoknade, za članove porodice i prijatelje kojima je potrebna podrška zbog fizičkih, kognitivnih ili mentalnih zdravstvenih problema.“
Pored termina negovatelj koriste se sledeći izrazi:
- Porodični negovatelj
- Neformalni negovatelj
- Neplaćeni negovatelj
Ovi termini se razlikuju od pružalaca usluga i drugih profesionalaca u zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti koji pružaju negu. Neformalni negovatelji čine vrlo raznoliku grupu. Dolaze iz različitih sredina, imaju različito obrazovanje, ekonomski status i profesionalno angažovanje. Povezuje ih jedna zajednička karakteristika - bez obzira na različitosti, svi oni imaju jedan cilj: briga za osobu koju neguju i želja da taj posao bude obavljen što kvalitetnije.
Ova grupa ljudi, koju zovemo neformalni negovatelji, gotovo je potpuno nevidljiva sa stanovišta sistema, ali i sa stanovišta organizacija civilnog društva. Bilo da se brinu o starijim osobama, osobama sa invaliditetom, hronično bolesnim, funkcionalno zavisnim ili o deci sa invaliditetom, neformalni negovatelji su osobe koje su posvetile veliki deo svog vremena onima kojima su pomoć i nega potrebni, a da im pri tom nisu omogućene usluge predaha ni psihosocijalne pomoći, kako bi mogli da sačuvaju svoje zdravlje.
Neformalni negovatelji su najčešće:
- Starije osobe koje brinu o svojim partnerima;
- Roditelji koji brinu o svojoj hronično bolesnoj deci ili deci sa invaliditetom;
- Odrasla deca koja se brinu o svojim ostarelim roditeljima ili o roditeljima svog partnera;
- Deca i mladi koji brinu o svojim bolesnim i funkcionalno zavisnim roditeljima, bakama i dekama;
- Braća, sestre, rođaci, komšije i prijatelji, i
- Volonteri iz humanitarnih i verskih organizacija.
Potrebna pomoć se razlikuje, kao i njeno trajanje.
Pojedini negovatelji pomažu jednom dnevno na mnogo različitih načina, dok drugi pomažu samo u određenim aktivnostima ili povremeno. Nekim osobama treba samo druženje ili pomoć prilikom plaćanja računa i prilikom nabavki, dok je drugima pak potrebna veća fizička pomoć oko npr. hranjenja, oblačenja i kupanja.
Pomoć koja dolazi od strane porodice je najdelotvornija, i to je najbolji način da se zadovolje fizičke, društvene i emotivne potrebe osobe koju negujemo. Ukoliko bismo sami sebe zapitali koga bismo želeli da se brine o nama kada ostarimo, većina nas bi rekla – porodica.
U najvećem broju slučajeva jedan član porodice preuzima na sebe najveću odgovornost negovanja i ova odgovornost najčešće pada na žene: supruge, ćerke i snaje. Podaci pokazuju rodnu prirodu nege i to da su osam od deset osoba koje su neformalni negovatelji žene starosti između 45 i 60 godina. Na početku se uglavnom misli da je posredi privremena situacija. Međutim, ona u nekim slučajevima preraste u dugogodišnju negu, a obaveze se sa godinama samo usložnjavaju.
- Supruga ili suprug kao negovatelj u većini slučajeva najprihvatljivija je osoba za onoga kome je potrebna nega. Supružnik boljeg zdravlja preuzme brigu o svom partneru čije se zdravlje pogoršalo. Upravo je ovaj negovatelj mnogo lakše prihvaćen od drugih članova porodice, a vrlo je slična situacija i kada su braća ili sestre negovatelji.
- Ćerke ili sinovi kao negovatelji pogoduju roditeljima, jer među njima uglavnom postoji velika povezanost, ali situacija nege za decu predstavlja i veliki emocionalni udarac. Oni moraju da se staraju o roditelju ili roditeljima koji su do juče bili nezavisni, a sada nisu u stanju da se sami brinu o sebi. U ovoj situaciji dolazi do promene uloga ‒ sada deca moraju da brinu o roditelju ili roditeljima i ta promena utiče na dinamiku porodičnih odnosa. Takođe, ova situacija utiče na promene u planiranju nekih aktivnosti, pre svega u neposrednoj budućnosti.
- Stariji roditelj koji brine o detetu za roditelja predstavlja jako tešku emocionalnu situaciju, jer mora da se stara o svom detetu koje je u određenoj meri ili potpuno zavisno od roditelja. Takva vrsta brige je kontinuirano povezana sa strahom zbog pitanja „ko će brinuti o mom detetu kada mene ne bude bilo?“
- Negovatelj „na daljinu“predstavlja posebnu situaciju koja je povezana sa savremenim načinom života i migracijama. Danas sve veći broj članova porodica koji žive na velikoj udaljenosti, pa čak i na različitim kontinentima, moraju da organizuju svoje različite resurse kako bi adekvatno brinuli o starijem članu svoje porodice. Negovatelji na daljinu suočavaju se sa izazovima poput putnih troškova, poteškoća u razmeni informacija, problema sa brzim i adekvatnim kontaktiranjem profesionalaca, kao i osećanjima krivice ili uznemirenosti zbog toga što nisu u mogućnosti da češće obilaze voljenu osobu kojoj je potrebna nega.
Najvažnije kod negovanja na daljinu je da:
- Pronađete osobu/osobe od poverenja koje u svakom trenutku mogu da vas kontaktiraju, ukoliko dođe do pogoršanja;
- Kada ste u poseti starijim roditeljima ili osobi o kojoj brinete, napravite plan koji podrazumeva prioritizaciju zadataka. Sastavite listu mogućih situacija i plan za njihovo rešavanje. Na ovaj način, osoba o kojoj brinete osećaće se sigurnije, a vi ćete se osećati manje krivim što ne možete neprestano biti u njenoj blizini.

Ušteda vremena
Ne samo da ćete uštedeti vreme koje potrošite dok putujete od tačke A do tačke B, uštedećete i vreme koje potrošite dok se spremate da izađete iz kuće, kao i vreme koje potrošite dok se vratite 2 puta da proverite da li ste isključili peglu. Kažu da je vreme novac, ali greše. Vreme je mnogo vrednije od novca. To je jedan od najvažnijih resursa i moramo pažljivo baratati njime.
Širok izbor nastavnika
Više niste ograničeni na nastavnike iz svoje okoline. Stručni, diplomirani profesori sa godinama iskustva za sobom su samo nekoliko klikova daleko od Vas. Milena koja je studirala španski pre 16 godina, ali se posle bavila nečim sasvim drugim možda jeste talentovana za jezike, ali ne zna pravi način da prenese svoje znanje. Sve učimo lakše uz pravog mentora. Pravi mentor zna gde nam je podrška najpotrebnija, kako da nam prenese znanje i kako da nas motiviše da nastavimo sa učenjem i usavršavanjem.
Volite da putujete
Uz online časove, to nije nikakav problem. Osim ukoliko ako ste entuzijasta koji u slobodno vreme osvaja vrhove Mont Everesta, svako mesto sa stabilnom internet konekcijom je pravo mesto za učenje. Volite da provodite vreme u vikendici na selu ili svaki slobodan trenutak koristite da negde otputujete. Učenje engleskog online Vas ni u čemu ne ograničava. Tako da zgrabite taj pasoš i izglancajte svoj engleski što pre! Konerzacijski kurs bi mogao biti prava stvar za Vas.

Iako nas naslov ovog teksta navodi na pomislimo da postoje mane online učenja engleskog jezika, mi nismo mogli da smislimo nijednu. Ne zato što smo pristrasni, već zato što smo čvrsto uvereni da one ne postoje. Kvalitetni nastavnici, povoljne cene i prilagođene lekcije su nešto što ćete svakako lakše naći na internetu.